Glasbeno–dokumentarna oddaja ob 50-letnici Glasbene mladine ljubljanske

četrtek, 29. januar 2015

"Prevetrimo mesto z glasbo" je glasbeno–dokumentarna oddaja, ki sta jo TV Slovenija in Glasbena mladina Ljubljanska predpremierno predstavili v Kinu Dvor.

Glasbena mladina ljubljanska je začela delovati leta 1964 in je še vedno ena izmed najprizadevnejših organizacij pri razvoju in razširjanju obzorij na področju glasbe in glasbene vzgoje v Sloveniji.

Prav na koncertih GML so svojo koncertno pot pričenjali npr. Irena Grafenauer, Mate Bekavac, Primož Novšak, Trio Lorenz, New Swing Quartet, Andrej Žust, Iztok Hrastnik, Karmen Pečar, Urban Stanič, Tanja Sonc, Domen Lorenz, Matjaž Robavs, Irena Preda, Omar Naber, Blaž Šparovec, Eva-Nina Kozmus, Nana Forte, Ambrož Čopi, Vito Žuraj, Dejan Prešiček in drugi.

Foto: Željko Stevanić

20 minut zgodovine in poslanstva iz ust nekdanjih predsednikov društva, trenutnega predsednika Janeza Rozmana, prizadevnih sodelavk GML  Marinke Gombač in Nataše Kovačič, zborovodkinje Tereze Podlogar ter nekdanjih 'varovancev' društva Mojce Zlobko Vajgl, Eve Tomšič in Boštjana Lipovška, je navdihujoča slika dela, ki je pustilo sledove pri številnih glasbenih navdušencih.

Oddajo so posneli na slikovitih lokacijah v Ljubljani (Tivoli, SNG Opera in balet Ljubljana, Mestna hiša, Prešernov trg …), kjer se nam predstavljajo sedanji varovanci društva: Vokalna skupina Gallina, Project Voice, harmonikarski Duo Furioso in kitaristka Karmen Štendler. Posebna pozornost je namenjena pevcem Mešanega mladinskega pevskega zbora Veter – Ljubljana, edinstvenega pevskega sestava srednješolcev iz vse Slovenije, nad katerim bdi prav Glasbena mladina ljubljanska. Predstavitev so zaključili prav "Vetrovci" in tolkalci Glasbene akademije.

Oddaja je nastala pod okriljem Uredništva glasbenih in baletnih oddaj Televizije Slovenija, urednik oddaje je Daniel Celarec, režiser Nikolaj Vodošek, scenaristka Veronika Brvar, direktor fotografije pa Bernard Perme.

Prevetrimo mesto z glasbo bodo premierno predvajali v nedeljo, 1. februarja, ob 21.25 na 2. programu TV Slovenija.